Kameranın kapsama alanı önemli bir faktör durumundadır. Kameranın görüş açısı ile doğru bağlantılı olarak kameranın kaplayacağı alanda değişmektedir. Örneğin kameranın daha geniş açılı lensleri içermesi gerekli alan için kamera sayısını azaltmaya yardımcı olmaktadır.Evinizin çevresindeki alanı izlemek için ihtiyacınız olan kapsama ve her kameranın görüş açısına bağlı olarak birden fazla kamera veya çoklu paket satın almanız gerekebilmektedir. Bu nedenle bu ihtiyacı iyi belirlemek gerekir.

Kameranın çözünürlüğü yüksek mi ? 

Dış mekan güvenlik kamerası seçimi yaparken etkili diğer bir kriter ise kameranın çözünürlüğüdür. Kamera çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa, görüntüler o kadar net ve kolay olacaktır. Bundan dolayı da bu faktör önemli olmaktadır.   En net görüntüleri elde etmek için ideal çözünürlük seçimi olarak 1080p veya daha yüksek çözünürlükleri tercih etmelisiniz.  Bunun dışında kameranızı bir DVR’a veya başka bir kayıt cihazına bağlamak isterseniz, görüntünün yüksek kalitede kalması için HD uyumlu özellikte olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Güvenlik Kamerasının Gece Görüşü Özelliği Bulunuyor mu?

Dış mekan güvenlik kameralarının en önemli özelliklerinden biri de gece görüşünün olmasıdır.  Eğer yüksek kaliteli bir görüntü elde etmek istiyorsanız kızılötesi (IR) teknolojisine sahip bir kamera satın almanızda fayda vardır. Birçok model, aydınlatma şartlarına bağlı olarak kızılötesi teknolojiyi otomatik olarak etkinleştiren ve devre dışı bırakan yerleşik bir IR kesme anahtarına sahiptir. Bir kameranın gece görüş mesafesinin ne kadar olduğunu belirleyen kamerada kullanılan kızılötesi LED sayısıdır.

İhtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi kamera tarzı nedir?

Dış mekan güvenlik kameralarının iki temel tarzı bulunmaktadır. Bunlar bullet ve dome olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki kamera tarzı karşılaşılabilecek davetsiz misafirlere oldukça açık bir şekildedir. Fakat dome tarzında olan bir kamera da kameranın hangi yöne doğru işaret ettiğini anlamak zordur. Bu durum gelen davetsiz kişileri caydırmaya etkili olabilir. Kameranın tarzıyla alakalı dikkat edilmesi gerekli başka diğer şeyde tavana mı duvara mı monte etmek istediğinizdir.

Kameranın kayıt kapasitesi yeterli midir?

Evinizin çevresindeki olayların gidişatını seyretmek istiyorsanız öncelikle dahili depolama kapasitesine ya da bulut kayıt özelliği olan bir kameraya ihtiyacınız bulunmaktadır.  Çoğu kamera gerekli kayıt alanı sağlayan yerleşik bir SD va da microSD kart alanına sahip olmaktadır. Bunların haricinde bazı sistemler de ek olarak DVD’ye ya da mini diske de kayıt etmektedir. Fakat günümüzde çoğu DVR (dijital video kaydedici) teknolojisine geçmiş bulunmaktadır. PC’nizin hard diskine kamera sistemi videonuzu kayıt edebilir. Bu kayıtlı olan video geçmişinizi hızlı ve kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Mobil cihazlarınızla kameraya erişmek ister misiniz?

Günümüzde var olan çoğu dış ortam güvenlik kamerası, direkt mobil cihazınıza bağlanabilmektedir. Gün içinde veya uzak bir yerdeyken etrafı kontrol edebilmek istiyorsanız, bu önemli bir özellik durumundadır. Bu yüzden kameranızın cihazınızla uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Genellikle uzaktan erişim imkanı sağlayan kameralar,  aylık ya da yıllık ücret istemektedir.

Sizin için ne yapabiliriz?