İnsanların araştırma yaparken ilk olarak arama motorunu kullanma oranları %93 gibi büyük bir rakama tekabül ediyor. Bu da internet siteleri için yapılan arama motoru çalışmalarının ne denli önemli olduğunu ortaya koyacak cinsten bir sonuç.  Fakat, birçok işletmenin ya da kişinin SEO hakkında yeterince bilgi edinmek için araştırma yapmaya zamanı yok ya da SEO danışmanı tutucak kadar yeterli bütçeye sahip değiller. Ama bu elbette SEO hakkında hiçbirşey yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Bu makale anlatılacak 5 adımla, siteniz için gereken temel arama motoru optimizasyonlarını yapabileceksiniz. Uygulaması zor olmamalarının yanı sıra bu adımlar sitenizin arama sonuçlarında bulunabilirliğini önemli ölçüde artıcaktır.

1. Standart Domain

Adres çubuğuna sitenizin adresini www ile ve www olmadan girin. Eğer http://siteniz.comve http://www.siteniz.com olarak iki ayrı şekilde çıkıyorsa standart alanadı sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Tüm yapmanız gereken daha az link bulunduran sayfayı daha fazla bulundurana yönlendirmek. Bunun nasıl yapıldığını öğrenmek ve bu konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Google’ın bu konu hakkındaki sayfasına göz atmanızı öneriyoruz.

2. Başlık

Başlık arama motoru sonuçlarını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Sitenizin hedeflediği alan ile ilgili anahtar kelimeleri mutlaka sitenizin başlığında bulundurmalısınız. Örneğin giyim üzerine bir e-ticaret siteniz varsa şöyle bir kullanım doğru olacaktır:

3. İç Bağlantılar

İç bağlantılar sitenizin daha kategorilenmiş ve düzenli görüntülenmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda kullanıcıların aradıklarını daha çabuk bulmalarına da yardımcı olacaktır. Markaya göre sıralama veya kategoriler halinde sıralanmış ürünler ile kullanıcılarınız daha iyi bir gezinme deneyimi yaşayacaklardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir