Varsayalım ki Google’a reklam vermek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Hemen Google Ads arayüzünü açıp, ilk kampanyanızı oluşturmadan önce yazdıklarımı okumak yöneteceğiniz kampanyaların performansı için olumlu sonuçlar verebilir. Bu yazıda performansı yüksek, verimli kampanyalara sahip olmak için, reklamlara başlamadan önce kontrol etmeniz ve bilmeniz gereken bazı şeylerden bahsedeceğim.

Yazının devamında aşağıdaki süreçlerden bahsedeceğim.

  • Google’a reklam vermeden önce kontrol etmeniz gereken şeyler
  • Google reklam hesaplarında gördüğüm en kritik hatalar
  • Google reklamları hakkında en çok karşılaştığım sorular

Bir saniyeliğine internetin olmadığını ve apartmanınızın altında bulunan bir veteriner kliniğinin nasıl nasıl müşterilerine ulaşabileceğini düşünün. Bu küçük işletme reklamını yapmak için TV’ye reklam verebilir mi? Veya kalabalık bir caddede, evine yakın bir billboard’a? Bu onlar için çok zorlayıcı olabilir. Belki de arka sokakta bulunan, veterinere ihtiyacı olan bir kişi bu işletmenin varlığından hiç haberdar olamayacak. Google reklamlarını kullanarak potansiyel müşterilerinize ihtiyaç anında ulaşabileceksiniz. Artık küçük işletmeler de doğru stratejilerle potansiyel müşterilerine daha rahat ulaşmaya başladı.

Başlamadan önce doğru bir tercih yapmak üzere olduğunuzu hemen söylemek istiyorum. Çünkü Google reklamı vererek doğrudan, işletmenizi arayan kullanıcılara ulaşma gibi bir şansa sahip olabilirsiniz. Google reklamları, doğru kurgulandığında hem marka bilinirliğinizi artırma hem de yeni müşteriler kazanma noktasında son derece önemli bir online pazarlama kanalı olabilir.

Arama motoru reklamları, ölçeği farketmeksizin tüm işletmeler tarafından neredeyse en çok bütçe ayrılan dijital pazarlama kanalıdır. En büyük avantajı ne aradığını net olarak bilen kullanıcılara ulaşmanıza imkan sağlamasıdır. Türkiye’de Google bu kanaldaki pazar payının büyük bir bölümüne hakimdir. Çok ufakta olsa Yandex’in de bu pazarda bir yeri olduğunu unutmamak gerekir.

Arama motoru reklamlarının temelinde anahtar kelimeler ve reklam metinleri vardır. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerin arama terimleri ile eşleşmesi sonucu reklamlarınız Google arama sonuç sayfasında gösterim alır. Eğer kullanıcılar reklamlarınız ile etkileşime geçerse bir maliyet gerçekleşir.

Öncelikle şu noktada anlaşalım. Google reklamları her ne kadar yeni müşteriler edinme noktasında en başarılı online reklam kanallarından biri olsa da Google’a reklam vererek kesin para kazanacaksınız diye bir şey yok. Müşterilerinizin bir hizmetinizi kullanmasını, bir ürününüzü satın almasını etkileyen bir çok faktör var.  Kısacası Google reklamlarını başarılı bir şekilde sürdürebilmek için öncelikle işletmenizin doğru strateji ile hareket etmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir