Google’ın hızlandırılmış mobil sayfaları projesini (Accelerated Mobile Pages Project – AMP) duyduğumda sitemde en kısa sürede AMP kullanmaya başlamak istedim. Yavaş, ağır ve taşınabilir cihazlara elveda diyerek, AMP teknolojisini sitemde nasıl kullanabileceğimi anlamaya çalıştım ancak denemelerim sonunda teknolojinin olumlu yanlarının yanı sıra çok sayıda olumsuz yanının da olduğunu fark ettim. Web sayfalarımın mobil cihazlar üzerinde çok daha hızlı görüntülenebilmesini hem kullanıcı deneyimini iyileştirmek, hem de mobil cihazlar üzerinden yapılan Google aramalarında daha üst sıralarda görünebilmek için istiyordum ancak AMP sebebiyle sitemden elde ettiğim reklam gelirlerinden vazgeçmek istemiyordum.

Web sitesi sahipleri, web yöneticileri ve dijital pazarlamacılar, son zamanlarda pek çok dijital pazarlama blogu tarafından sıkça bahsedilen AMP teknolojisine geçiş yapmadan önce sitelerinde bu teknolojiyi gerçekten kullanmalarının gerekli olup olmadığına karar vermeleri gerekiyor. Google bu teknolojiyi sitelerinde kullanmayı düşünen web sitesi sahipleri için teknolojinin neredeyse anında görüntülenebilmesi gibi olumlu özelliklerinden bahsederken olumsuz özelliklerinden bahsetmekten kaçındı.

Bu makalede hızlandırılmış mobil sayfaları teknolojisinin hem olumlu hem de olumsuz yanlarını listelerken aynı zamanda “AMP teknolojisi sitemin arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda görüntülenmesini sağlayacak mı?”, “AMP’yi sitemdeki tüm sayfalar için etkinleştirmem gerekli mi?” ve “AMP mi yoksa duyarlı tasarım mı daha iyi?” gibi sorulara da cevap bulmaya çalışacağım.

AMP nedir?

İngilizce’de Accelerated Mobile Pages teriminin baş herflerinden oluşan ve Türkçe’ye Hızlandırılmış Mobil Sayfaları olarak çevirebileceğimiz AMP, mobil sayfaların içeriklerinin çok hızlı bir şekilde görüntülenebilmesini sağlayan açık kaynaklı bir teknolojidir. Teknoloji dahilinde HTML, JS ve bellek kütüphaneleri kullanılırken AMP odaklı özellikleri ve uzantıları sayesinde mobil sayfalarının zengin bir görsel içeriğe sahip olmaları durumunda bile hızlı bir şekilde görüntülenebilmesi sağlanır.

AMP, sitenizin mobil sayfalarının belkemiğini oluşturur. Sitenizde kullanıcılar için önemli olan içeriği görüntülerken gereksiz olan tüm site elementlerini gizler ve bu sebeple de siteniz çok hızlı bir şekilde yüklenmiş olur. Aşağıda bir web sitesinin AMP ile ve AMP’siz nasıl görüntülendiğini görebilirsiniz.

AMP
İngiliz The Guardian web sitesinin AMP teknolojisi ile (sağda) ve AMP’siz olarak (solda) görüntülendiği ekran görüntüleri.
Sol tarafta görülen ve duyarlı tasarım (responsive design) kullanılarak oluşturulmuş bu web sitesinin göze çekici geldiği gözleniyor. Ancak AMP’nin kullanıldığı web sayfasında gözlenmeyen bazı özellikleri de barındırıyor. Örneğin sitenin gezinti çubuğu (arama simgeleri, “breadcrumb”lar ve büyük hamburger düğmesi) çok daha zengin. Sayfanın AMP sürümündeki sosyal paylaşım düğmelerinin tamamı tek seferde görüntülenebiliyor ve onlara dokunması daha kolay olduğundan ziyaretçilerin ilgili içeriği paylaşması teşvik ediliyor.

AMP neden önemli?

AMP önemlidir çünkü web sayfalarının daha hızlı yüklenmesini sağladığından kullanılırlığı arttırmış olur ve bu da ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun süre kalmalarını sağlayarak içeriğiniz ile daha çok etkileşim kurmalarına önayak olur. AMP’nin ardındaki mantık aslında oldukça basit: Kullanıcılarınıza ne kadar çok çabuk yüklenen bir web sitesi verirseniz, onların da siteniz ile kurdukları etkileşim artar ki bu da sitenizden çıkma oranını azalttığı gibi sitenizin mobil arama sonuçlarında daha üst sırada yer almasını sağlar.

Ancak tek başına AMP kullanımı kullanıcılarınızın sitenize ile daha fazla etkileşim kurmalarının bir garantisi değildir. AMP tek başına içeriğinizi daha kullanışlı ya da eğlenceli hale getirmez. Eğer sitenizin yüklenme hızı mükemmel ise (ki bu HubSpot’a göre 1.5 saniyeden daha azdır) ancak sitenizin içeriği sıkıcı ise, sitenizin arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralaması olumlu yönde etkilenmeyecektir çünkü ziyaretçilerinizin sitenizden çıkma oranı yüksek olmaya devam edecektir.

AMP’nin ziyaretçilerinizi daha mutlu etme potansiyeli vardır ve Google bunu son derecede önemsemektedir. Eğer Google’ı mutlu ederseniz o da sizin arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlar ve bu da sitenize daha fazla trafik ve gelir olarak geri döner. Ancak sitenizde AMP kullanmaya başlar başlamaz sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında otomatik olarak daha üst sıralarda yer alacağını düşünmeyin.

AMP kullanmaya başlamak ne kadar mantıklı?

Buna net bir cevap vermek mümkün değil. AMP kullanıp kullanmamaya karar vermenize yardımcı olmadan önce gelin daha büyük resme bakalım ve AMP kullanmanın artıları ve eksilerini hep birlikte inceleyelim.

AMP’nin artıları

#1 Web sitesinin yüklenme hızını arttırır

Bunu herkes biliyor. Bir sitenin yüklenmesini yavaşlatacak herhangi bir öğeyi içermediğinden AMP kullanan siteler temiz görünür ve son derecede hızlı bir şekilde yüklenir. Kullanıcılar yüklenmesi uzun sürmeyen web sitelerini ziyaret etmeyi severler, bu sebeple AMP kullanan web sitelerinin daha çok ziyaretçi çekmesi neredeyse garantidir.

#2 Sitenizin mobil sıralamasını iyileştirir

Her ne kadar AMP tek başına bir sıralama unsuru olmasa da sitelerin daha hızlı yüklenmesini sağladığı için onların mobil arama sonuç sayfaları üzerinde daha üst sırada görüntülenmesine yardımcı olur. Eğer Google AMPlere öncelik vermeye başlarsa, o zaman arama motoru sonuç sayfaları üzerindeki etkisi çok daha büyük olacaktır.

#3 Sunucu performansını arttırır

Eğer siteniz yüksek miktarda mobil trafiği kendisine çekiyorsa o zaman AMP kullanmaya başladığınızda sitenizin sunucu üzerine bindirdiği yükte önemli oranda azalma gözlenecektir ancak bu beraberinde son derecede önemli bir olumsuzluğu da beraberinde getirir. Aşağıda AMP’nin eksileri kısmındaki üçüncü maddede bundan bahsedeceğim.

AMP’nin eksileri

#1 Reklam geliriniz azalır

Her ne kadar Hızlandırılmış Mobil Sayfaları Projesi reklamları desteklese de, siteniz üzerinden elde edeceğiniz reklam gelirinde önemli oranda bir azalma gözlenir. Bunun yanı sıra AMP kullanan web sitelerinde gerekli reklam kodlarını eklemek de o kadar kolay değildir.

#2 Web analiz verileri kısıtlıdır

AMP Google Analytics kullanımını destekler ancak bunun için her bir AMP sayfasına eklenmesi gereken farklı bir kod kullanır. Hiç şüphesiz bu durum zaman alacaktır ve bu kodu sitenize ekledikten sonra gelen verileri analiz etmek de yine fazladan bir zamana ihtiyaç duyar.

#3 İnanılmaz hızlar site içeriğinizin belleğe alınması sayesinde mümkündür

AMP teknolojisi aslında sitenizdeki sayfaların inanılmaz derecede hızlı yüklenmesini sağlayan bir teknoloji değildir. Aksine AMP, daha önceden önbelleğe alınmış içeriği görüntülediği için hızlıdır.

Evet, AMP sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağladığından daha iyi bir kullanıcı deneyimini garantiler, ancak bu durumun da beraberinde getirdiği bazı olumsuzluklar mevcuttur.

Reklam gelirlerinizin en azından bir kısmını feda etmeye hazır mısınız?
Google Analytics’teki detaylı analiz raporlarını kullanamamak sizin için önemli mi?
Daha da önemlisi önbellek üzerinden Google’a bu kadar bağımlı olmak istediğinizden emin misiniz?
Bu sorulara cevap vermek o kadar kolay değil, ancak en azından bu sorulara ayrıntılı bir şekilde cevap vermeyi denemelisiniz. Bunu yapmadan önce gelin AMP ile duyarlı web sitelerini karşılaştıralım.

AMP ile duyarlı tasarım karşılaştırması

Siteniz üzerinde duyarlı tasarım (responsive design) kullanmak artık neredeyse bir zorunluluk. Eğer bize inanmıyorsanız Google’ın site sahiplerine duyarlı tasarım kullanmayı önerdiğini de hatırlatmak isteriz. Ancak AMP teknolojisi varken duyarlı tasarım kullanmak gerekli midir? Evet.

AMP’nin daha hızlı yüklenen web siteleri, daha iyi kullanıcı deneyimi ve daha düşük çıkış oranı gibi pek çok avantajı vardır. Teoride AMP’nin kurulumu da son derecede kolaydır. Sitenizdeki önceliği yüksek olan sayfaları seçin, ardından o sayfalara birkaç satır kod ekleyin. Tüm bunların ardından Google’ın Yapılandırılmış Veri Test Aracı‘nı kullanarak sayfalarınızı kontrol etmeyi unutmayın.

Ancak AMP’nin sitenizi Google’a bağladığını aklınızdan çıkarmayın. Sitenizin Google’ın önbelleğinde depolanan sayfaları olmadan herhangi bir mobil sayfayı kullanamazsınız. Ancak belki de AMP’nin en kötü yanı özellikle karmaşık web sitelerinde kurulumunun çok da kolay olmamasıdır. Eğer bir WordPress sitesine sahipseniz AMP eklentisini kullanabilirsiniz ancak bu eklentinin özellikle Yoast ya da Monarch gibi eklentileri kullanan web sitelerinde sorunlu çalışabildiğini belirtmek isteriz.

Özetle Google’ın AMP ve önce mobil arşivi ile ilgili planlarını daha iyi anlayana kadar sitenize AMP kurmadan önce bir süre beklemenizi öneririm. Ancak bu sırada boş durmaktansa sitenizi duyarlı tasarıma geçirmek ve sitenizin yüklenme hızını arttırmak için elinizden gelen her şeyi yapmanızı öneririm.

Özet

Şimdilik, AMP’yi kullanmanızı önermiyorum, hele ki duyarlı tasarıma sahip bir web siteniz var ise. AMP’nin Google arama motoru üzerinde bir sıralama sinyali haline gelmesini bekleyin. AMP kullanan sitelerin arama motoru sonuç sayfalarında nasıl bir performans gösterdiğini takip edin. Ne de olsa Google’ın AMP kullanmaktan vazgeçebileceğini de unutmayın.

Eğer Google önce mobil indeksini bir web standardı haline getirirse, ki bu durum hiç şüphesiz masaüstü bilgisayarlar üzerinden yapılan arama sonuçlarını derinden etkileyecektir, o zaman en azından sitenizdeki önemli sayfalarda AMP kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayfalar arasında bilgi sayfaları, blog yazıları ve ziyaretçilerinizin sizinle iletişim kuracakları sayfalar gösterilebilir.

Google’ın en azından şimdilik desteklediği ve web sitesi sahiplerini kullanmaya teşvik ettiği AMP teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sitenizde AMP teknolojisini kullanmayı planlıyor musunuz? Duyarlı tasarım mı yoksa AMP mi kullanmayı tercih edersiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir